Likovna umjetnost 2

50000 BC - 10000 BC

Paleolitik

paleolitik (grč. palaios, staro; lithos, kamen) – starije kameno doba; u umjetnosti počinje oko 50 000. g. pr. Kr. i traje do oko 10 000. g. pr. Kr. Prema nalazištima iz razdoblja paleolita (spilje Aurignac, Solutre-Polully i La Magdeleine u Francuskoj), razlikujemo tri razdoblja relevantna za umjetničku proizvodnju: orinjaško, solitrensko i magdalensko razdoblje.

View on timeline

10000 BC - 5000 BC

Mezolitik

mezolitik (grč. mesos, srednje; lithos, kamen) – prijelazno razdoblje iz paleolita u neolit, približno od 10000.– 5000. g. pr. Kr. U zapadnoj Europi bogata su nalazišta grobnica s megalitskim hodnicima pod tumulima, u istočnoj Europi nalazišta grobnica s keramičkim posudama; najrazvijenije je mezolitsko naselje Lepenski vir u Srbiji poznato i po monumentalnoj kamenoj plastici.

View on timeline

5000 BC - 4000 BC

Neolitik

neolitik (grč. neos, novo; lithos, kamen) – novo ili mlađe kameno doba; u likovnoj umjetnosti bitno označeno pojavom arhitekture - nastambe, naselja, kultne građevine, nekropole te izumom keramike.

View on timeline

4000 BC

Brončano doba

brončano doba – razdoblje pretpovijesti koje se odnosi na širenje uporabe legure bronce (4. tisućljeće pr. Kr.),a obilježeno je izgradnjom utvrđenih naselja - citadela.

View on timeline

3000 BC - 1000 BC

Mezopotamska umjetnost

mezopotamska umjetnost – umjetnička proizvodnja područja međurječja i okoline. Sumerski gradovi Ur, Lagaš, Ursa, Eridu dominiraju oko 3 000. g. pr. Kr.; sredinom 3. tisućljeća dominira Akad, u 2. tisućljeću Babilon, u 1. tisućljeću asirska Niniva. Građevni materijal je opeka i ćerpić, zid je puna masa velike debljine (od 6 do 12 m.) izvana obložena pocakljenom reljefnom opekom. Hramovi se podižu na umjetnom brdu, a palače na platou.

View on timeline

3000 BC - 0500 BC

Egipatska umjetnost

egipatska umjetnost – likovni izraz na području Egipta u staromu vijeku približno od 3000. do 500. pr. Krista, dijeli se na Staro, Srednje i Novo carstvo. Vladajuća monarhija s faraonom kao božanskim i svjetovnim poglavarom podržavala je kult zagrobnoga života i izgradnju monumentalnih grobnica - mastabe, piramide, grobnice u stijenama. Hramovi su monumentalne, linearno organizirane cjeline dvorišta i dvorana, odijeljene pilonima.

View on timeline

2700 BC - 1000 BC

Egejska kultura

egejska kultura – kultura brončanog doba na grčkim otocima (Kreta, Cipar, Thera, Melos, Santorini i dr.), na grčkom kopnu i u maloj Aziji traje približno od 2700. do 1000. g. pr. Kr. i uključuje najraniju, kikladsku umjetnost (2600. – 1600. pr. Kr.), kretsku (2000. – 1500. pr. Kr.) i mikensku (1600. – 1200. pr. Kr.). Kultura ratničkih plemena metalnoga doba, koja žive na kopnu u citadelama, bitno se po životnom okviru razlikuje od slobode života u neutvrđenim, udobnim palačama na otocima.

View on timeline

1100 BC - 0030 BC

Grčka umjetnost

antička umjetnost istočnog sredozemlja; u kasnijim razdobljima obnavljana i interpretirana (renesansa, klasicizam). Uobičajeno se dijeli na protogeometrijski stil (11.. i 10. st. pr. Kr.), geometrijski stil (9. – 7. st. pr. Kr.), arhaiku (650. – 480. g. pr. Kr.), strogi stil (480. – 450. g. pr. Kr.), klasiku (450. – 330. g. pr. Kr.) i helenizam (330. – 30. g. pr. Kr.). Grčka arhitektura označena je ljudskom mjerom, skladom razmjera, entazisom, ravnotežom mase i prostora te jedinstva arhitekture i skulpture. Tehnika građenja je precizna, pravilni kameni blokovi povezuju se metalnim spojnicama u jezgri. Konstrukcija je određena arhitravnim sustavom, a razmjeru modulom. U arhitektonskoj raščlambi razlikujemo tri reda: dorski, jonski i korintski red. Dva su tipa gradnje, centralni (tolos) i češći uzdužni.

View on timeline

0700 BC - 0200 BC

Etruščanska umjetnost

etruščanska umjetnost – likovni izraz Etruščana na području Toskane, Umbrije i Lacija od 7. do 2. st. pr. Kr., nastao pod istočnim utjecajem (fenički, maloazijski i grčki). Rimljani su od Etruščana naslijedili načela ortogonalnog urbanističkog planiranja, strukturu hrama, konstrukciju luka i svoda te tehniku obrade bronce.

View on timeline

0400 BC - 0100 BC

Helenizam

helenizam – razdoblje antičke umjetnosti od 4. do 1. st. pr. Kr., (od Aleksandra Makedonskog do cara Augusta), u kojem grčka umjetnost poprima univerzalni značaj. Prema Hipodamovim planovima gradovi dobivaju ortogonalni raspored ulica. U arhitekturi raste važnost unutarnjega prostora, a plastički se elementi znatno razrađuju (korintski red).

View on timeline

0330 BC - 0300

Rimska umjetnost

rimska umjetnost – umjetnost antičkog Rima i rimskih provincija. Razdoblja su helenističko od 330. – 88. pr. Kr., ekspanzija carstva od 1. st. pr. Kr. – 3. st. i propadanje carstva ili kasna antika od 3. st. Kozmopolitski karakter i tolerancija prema razlikama obilježavaju umjetničku proizvodnju izraslu iz etruščanske umjetnosti i grčkoga helenizma. Njezina su najveća postignuća u urbanizmu, nove funkcije u arhitekturi (bazilike, terme, amfiteatri, akvedukti, vladarske palače); primjena novih konstruktivnih rješenja s velikim unutarnjim prostorima (luk, svod, kupola).

View on timeline

0200

Kasnoantička umjetnost

kasnoantička umjetnost – razdoblje u umjetničkoj proizvodnji koje započinje krizom Rimskoga carstva i početkom rastvaranja antičke umjetnosti u 3. st. Kasnoantička umjetnost nije novo stilsko razdoblje nego opadanje antičkih formalnih elemenata. U Hrvatskoj ogledni primjer kasnoantičke rezidencijalne arhitekture je Diokleciajnova palača u Splitu.

View on timeline

0200 - 0600

Ranokršćanska ili starokršćanska umjetnost

ranokršćanska ili starokršćanska umjetnost – razdoblje u umjetničkoj proizvodnji od priznavanja kršćanstva do 6. st. U njoj se reduciranim antičkim formalnim elementima izražava kršćanski svjetonazor. U tom smislu likovnost se stavlja u službu programa, a formalni procesi vode od plastičnosti i naturalizma rimske umjetnosti do simbola ili znaka u kasnijoj, ranokršćanskoj umjetnosti. U arhitekturi se preuzima rimsko bazilikalno rješenje kao prostorno adekvatno (rimske bazilike), no postoje i centralni tipovi (krstionice i mauzoleji). Transformacija rimskoga grada u razdoblju ranog kršćanstva je Salona.

View on timeline

0395 - 1453

Bizantska umjetnost

bizantska umjetnost – umjetnička proizvodnja s područja Istočnog Rimskoga Carstva (Bizanta). Započinje raspadom Rimskoga carstva 395. i traje do pada Carigrada 1453. U arhitekturi suprotnost longitudinalnog i centralnog tipa rješava se sintezom u kvadrat s upisanim križem i pet kupola ili u grčki križ presvođen s pet kupola. Kupole su na pandantivima.

View on timeline

0400 - 0600

Merovinška umjetnost

merovinška umjetnost – predromanička umjetnost Francuske od 5. do 7. st. s obilježjima reduciranja antičkog umjetničkog izraza i plošne obrade površina u arhitekturi.

View on timeline

0400 - 0900

Predromanička umjetnost

predromanička umjetnost – umjetnost prije romanike; likovni izraz u kojem se isprepliće antička tradicija s jedne strane i pretpovijesna, prvotna komponenta s druge strane. Oznake su opadanje kvalitete antičke gradnje, plošnost i višebojnost u arhitekturi. Predromanička umjetnost traje približno od 5. do 10. st. kada se javljaju novi, romanički elementi.

View on timeline

0500 - 0700

Langobardska umjetnost

langobardska umjetnost – umjetnost sjeverne i srednje Italije u razdoblju od 6. do 8. st., za vrijeme vladavine Langobarda. U arhitekturi nastavljaju se kasnoantička rješenja (Teodorikov mauzolej u Raveni).

View on timeline

0600 - 1500

Islamska kultura

islamska kultura – kultura i umjetnost različitih područja i naroda Sredozemlja, Bliskog istoka iSjeverne Afrike. Politička razdoblja prema kojima dijelimo umjetničku proizvodnju jesu: doba jedinstvene islamske države od polovine 7. do kraja 9. st., doba podjele Carstva od 10. do 12. st., razdoblje nasljednika triju kalifata od 13. do 15. st. i novi vijek – vladavina Safavida u Iranu, Mogula u Indiji i Osmanlija u Sredozemlju. Islamska umjetnost kreće od sasanidsko-perzijske, koptske, kasnoantičke i bizantske umjetnosti ali izrasta u originalni stil.

View on timeline

0700 - 0900

Karolinška umjetnost

karolinška umjetnost – traje od pol. 8. do poč. 10. st. u Zapadnoj Europi. Značajna je kao prvi cjeloviti likovni izraz poslije antike koji je ponovo oživio antički plastički osjećaj, njegovanje pismenosti i antičkih kulturnih navika. Reduciran na dvor i samostan ovaj pokret formira srednjovjekovni urbanizam. U arhitekturi se najviše javlja bazilikalni tlocrt, ali i crkve kružnog i križnog tlocrta. Novost su golemi samostani sa zgradama okupljenima oko dvorišta, zatim svećenički kompleksi oko crkava, koji će utjecati na urbanizam srednjovjekovnoga grada. Crkve se grade s predvorjem na zapadnoj strani i vladarskom ili opatičkom galerijom iznad predvorja, gdje se podiže kor te se ispod kora ukopava kripta, dodaje se deambulatorij u apsidi i tornjevi uz zapadnu fasadu - naglašeni „westwerk“.

View on timeline

0900 - 1000

Otonska umjetnost

otonska umjetnost – nastavak karolinške umjetnosti za vrijeme Otonske dinastije u 10. st. i početkom 11. st. Umjetnička su djela stilski na prijelazu iz predomanike u ranu romaniku. U arhitekturi nastaju nova tlocrtna rješenja: bazilika dobiva dva kora i dva transepta.

View on timeline

0900 - 1100

Romanika

romanika (lat., tal. Roma, Rim) –prvo stilsko razdoblje u Europi od 10. do 12. st., čiji je duh vremena izražen u izgradnji katedrala. Okolnosti koje pogoduju širenju stila jesu demografske promjene: porast stanovništva i stvaranje grado¬va nakon prestanka provala, djelatnosti i reforme monaških redova i hodočasnički pohodi. Iako je romanika univerzalni europski stil, razlikujemo mnogobrojne regionalne „škole“. Romanički su gradovi mali ali utvrđeni, a kule (donjoni) mjesta su za obranu i stanovanje. Tlocrti bazilika u obliku latinskoga križa imaju naglašeni istočni dio s vijencem apsidiola, deambulatorijem i transeptom. Koriste se konstruktivna rješenja rimske arhitekture. Kretanje je ritmizirano raščlambom i usmjereno oltaru kao vizualnom i funkcionalnom središtu. Struktura bazilike očituje se u adiciji – nadodavanju geometrijskih tijela na istočnoj i zapadnoj strani, zatim u stupnjevanju visina od vrha tornja do apsidiola, ritmiziranom kao i kretanje. Bogato plastično oblikovanje zida naglašava čvrstoću i ritam strukture.

View on timeline

1100 - 1600

Gotika

gotika (tal. goto, barbar) – stilsko razdoblje europske srednjovjekovne umjetnosti. Javlja se u Francuskoj sredinom 12. st., u ostalim europskim zemljama u 13. st. i traje u Italiji do pojave renesanse (15. st.), a u ostalim europskim zemljama sve do pojave baroka (17. st.). Katedrale izražavaju duh vremena i moć grada. U arhitekturi su opće oznake gotičkog oblikovanja: dinamičnost, vertikalnost, otvorenost, sintetičnost, oštri oblici i brzi ritam izmjene elemenata.

View on timeline

1300 - 1400

Internacionalna gotika

internacionalna gotika – razdoblje kasne gotike 14. i 15. st., tzv. Dvorski kićeni stil. U slikarstvu označen je elegantnim, izduženim i bestjelesnim likovima naglašenih linija i živih boja uz dodatak pozlate.

View on timeline

1400 - 1500

Renesansa

renesansa (franc. rennaisance, preporod) – stil u umjetnosti 15. i 16. st., nastao u Italiji odakle se proširio Europom. Dijelimo je na ranu renesansu – quattrocento (15. st.) i visoku ili klasičnu renesansu – cinquecento (16. st.). Duh vremena odnosi se na preporod antike, racionalizam i svođenje na čovjekovu mjeru. Umjetniku stvaratelju uzor je priroda, a djelo je njezin odraz (zrcalo kao simbol odraza), oblikovano prema apstraktnim pravilima ljepote (geometrija – linearna perspektiva) i prosuđivano racionalnim mjerilima ljepote (zlatni rez i proporcije). Antika postaje uzorom, a umjetnici žele obnoviti antički duh i nadmašiti grčku i rimsku arhitekturu (Vitruvije). U renesansi umjetnik kao pojedinac istupa iz bezimenoga mnoštva i zbog toga dobiva ulogu vladara duha. Individualizam u stvaralaštvu potiče mecena koji naručuje djelo, a vladari postaju kolekcionari. Ljepota je cijenjena, konzumacija je namijenjena prosvijećenoj eliti, a djelo postaje samo sebi svrhom. U ranoj renesansi urbanizam je određen idealnim zvjezdastim planom, dok je arhitektura određena ravnotežom mase i prostora.

View on timeline

1500

Manirizam

stil 16. st., razvija se kao rezultat složenih okolnosti vremena i istodobnih promjena na duhovnome planu, umjetnici eksperimentiraju i subjektivni su u odabiru estetskih kriterija. U arhitekturi osobni izraz dominira nad logikom konstrukcije; obilježja su atektoničnost i asimetričnost, variranje omjera i dimenzija, efekt labilnosti masa i gubitak središta. U arhitektonskoj raščlambi postoji s jedne strane preopterećenost dekoracijom, a s druge suzdržani subjektivni klasični pristup.

View on timeline

1600 - 1700

Barok

barok (port. barroco, nepravilni biser) – naziv za umjetnost 17. i 18. st. u Europi. Barok je pretposljednji univerzalni stil europske umjetnosti. Crkveni arhitektonski prostor velik je i osvijetljen, središnje usmjeren, pokrenut i naglašen kupolom. Centralizacija prostora ogleda se u pretvorbi bočnih brodova u kapele. U cjelini suprotstavljaju se izvijene, pokrenute, kontrastne forme konveksa i konkava koje su uvijek simetrično komponirane. Pročelje naglašava centralnu os, unutrašnjost potencira visinu i težnju prema beskonačnosti u iluzionističkom otvaranju zida. U interijeru dominira skulpturalni stucco dekor objedinjen u cjelinu umjetničke i zanatske proizvodnje –Gesamtkunstwerk. U profanoj arhitekturi tlocrti su razvedeni, a naglašeno je središte – stubište, oko kojeg se nižu ostali prostori.

View on timeline

1700 - 1800

Klasicizam

klasicizam (lat. classicus, uzoran) – umjetnost razdoblja kraja 18. i poč. 19. st., označena formalnim jezikom grčke i rimske umjetnosti. U arhitekturi se koriste grčki redovi stupova, arhitravna rješenja i timpani.

View on timeline

1730 - 1780

Rokoko

rokoko (franc. rocaille, školjka) – umjetnički stil Europe 18. st. koji se nastavlja na barok (1730. – 1780.). Naziv dolazi od riječi rocaille (školjka) koji je tipični deko¬rativni motiv vremena. U odnosu na barokna likovna rješenja dimenzije su u rokokou smanjene, prostor postaje intimniji, dekor je usitnjeniji, a boje postaju svjetlije.

View on timeline

1800

Empire

empire (franc. carstvo) – klasicistički stil prve trećine 19. st. (Napoleonovo doba), a odnosi na likovnu opremu cjelokupnog ambijenta

View on timeline

1830

Romantizam

romantizam – pravac koji se javlja oko 1830. godine i predstavlja reakciju na klasicizam. Nositelji romantizma pripadnici su građanstva koji se suprotstavljaju ostacima feudalizma. U arhitekturi romantizam se okreće srednjemu vijeku (gotici) i dalekim krajevima (Orijentu, islamu, Indiji)

View on timeline

1831

Historicizam

historicizam (historizam) – smjer u likovnoj umjetnosti koji se povodi za umjetničkim oblicima minulih stilova, napose u arhitekturi i primijenjenoj umjetnosti. Historicistički se stilovi označuju predmetkom „neo“ - neoromanika, neogotika, neorenesansa, neobarok i neorokoko. Nastaje romantičarskim buđenjem zanimanja za prošlost i brigom za očuvanje spomenika kulture.

View on timeline

1895 - 1905

Secesija

secesija (lat. secessio, odvajanje) – dominantni stil u Europi od 1895. do 1905. (franc. Art Nouveau, njem. Jugendstil, engl. Modern Style, tal. Style Liberty, austr. Wiener Sezession, češ. Secesija). Stil se prepoznaje stvaranjem novih oblika neovisnih o tradiciji, novim prostornim rješenjima i mate-rijalima (metaIna konstrukcija).

View on timeline

1900

Ekspresionizam

ekspresionizam (franc. expression, izraz) – moderni umjetnički pravac s početka 20. st., nastao u Njemačkoj. Nove vrste materijala u arhitekturi omogućuju slobodnije forme jedinstvenog volumena i prostora, povezanost vanjštine i unutrašnjosti te izražajna organička rješenja pročelja, čime utječu na arhitekta Franka Lloyda Wrighta.

View on timeline

1901

De stijl

de stijl – umjetnički pokret, nastao tijekom dvadesetih godina 20. st., koji teži sintezi svih likovnih umjetnosti isključivanjem figurativnosti i ostvarivanjem plastičkih i slikarskih efekata odnosima geometrijskih oblika i osnovnih boja.

View on timeline

1902

Funkcionalizam

funkcionalizam – pravac u modernoj arhitekturi čije je polazište funkcija, uporabna vrijednost ili korisnost. Pojam je stvoren u odnosu na arhitekturu Le Corbusiera, a odnosi se na građevinu stereometrijskog oblika u kojoj je ostvarena sinteza funkcije, konstrukcije i forme u povezivanju unutarnjeg i vanjskog prostora. Le Corbusier u časopisu „Esprit Nouveau“ određuje kuću kao stroj za stanovanje čiji je sustav gradnje poput domina i čije su standardizirane stambene jedinice predviđene za masovnu proizvodnju. Funkcionalizam izrasta iz Čikaške arhitektonske škole te se izjednačava se s Internacionalnim stilom u arhitekturi čistih geometrijskih oblika, u kojoj su prostori definirani pregradama tako da je moguć slobodni tlocrtni raspored. Internacionalni stil potiče izgradnju nebodera te se pozornost usmjeruje na urbanističku cjelinu.

View on timeline

1913

Konstruktivizam

konstruktivizam – umjetnički pokret u Rusiji nastao 1913., formiran pod utjecajem kubizma i futurizma. Pokret je revolucionirao arhitekturu s najznačajnijim predstavnikom Le Corbusierom. Pravac je kasnije nazvan funkcionalizam jer se sklad tražio u jednostavnim geometrijskim oblicima i funkciji. Pokret je utjecao na grupu De Stijl i Bauhaus, kao i na kasnije avangardne pravce te arhitektururu dekonstruktivizma.

View on timeline

1930

Organska arhitektura

organska arhitektura – nastala je 30-ih godina 20. st. Obilježavaju je razvedeni oblici i stapanje građevine s okolinom te izoliranost unutarnjega prostora s dnevnim boravkom kao središtem. Konstrukcije od armiranoga betona na načelu konzole upotpunjuju se s tradicionalnim materijalima nađenima in situ.

View on timeline

1951 - 1956

EXAT 51.

EXAT 51. (kratica za Eksperimentalni atelje) – naziv je umjetničke grupe arhitekata i slikara koja je djelovala u Zagrebu od 1951. do 1956. godine. Ideolog grupe bio je arhitekt Vjenceslav Richter, kao članovi arhitekti Bernardo Bernardi i Božidar Rašica te slikari Aleksandar Srnec, Ivan Picelj i Vlado Kristl. Grupa se zalagala za čistu geometrijsku apstrakciju, suvremene vizualne komunikacije i sintezu svih disciplina likovnoga stvaralaštva.

View on timeline

1980 - 2019

Postmoderna umjetnost

postmoderna umjetnost – umjetnička proizvodnja od 80-ih godina 20. st. do danas. Postmoderna arhitektura razvija se s povratkom humora, ornamentike i citata kao odgovor na formalizam moderne. Funkcionalnost i formalizacija moderne zamijenjeni su u postmoderni raznolikim estetikama i sudaranjem stilova, stoga se postmoderna smatra i neoeklektičnom. Postmoderni arhitekti zamjeraju modernim zdanjima nemaštovitost, a modernisti postmodernim zgradama pretrpanost nefunkcionalnim detaljima. Razlika u mišljenjima svodi se na razliku u ciljevima: modernizam se temelji na minimalnom i ekonomičnom, postmodernizam na odbijanju strogih pravila, na igri i kombinaciji gotovoga

View on timeline

1980

Dekonstrukcija

dekonstrukcija (lat. deconstruire, razgraditi) – pokret u likovnoj umjetnosti i filozofiji; javlja se osamdesetih godina 20. st. Dekonstruktivizam tradicionalnu formu izvrće u sukob međusobno uznemirenih sustava, stvarajući tako cjelinu prividne strukturalne neuravnoteženosti. Umjesto da forma slijedi funkciju, ovdje funkcija slijedi deformaciju. Ukida se jednoznačnost geometrijskih oblika njihovim prožimanjem, pokretanjem ili izvijanjem, deformiranjem prostorne mreže, usložnjavanjem kompozicije, skulpturalnošću arhitektonskog djela, fragmentacijom i penetracijom. Prožimanjem oprostorenih mreža pravilnih geometrijskih tijela, prodiranjem jedne strukture u drugu ostvaruju se samo neke stranice tijela ili neki dijelovi mreže. Posljedica je diskontinuitet, fragmentiranost i složenost, što se doživljava samo vizualno.

View on timeline

Likovna umjetnost 2

54000 BC

53800 BC
53600 BC
53400 BC
53200 BC
53000 BC
52800 BC
52600 BC
52400 BC
52200 BC

52000 BC

51800 BC
51600 BC
51400 BC
51200 BC
51000 BC
50800 BC
50600 BC
50400 BC
50200 BC

50000 BC

49800 BC
49600 BC
49400 BC
49200 BC
49000 BC
48800 BC
48600 BC
48400 BC
48200 BC

48000 BC

47800 BC
47600 BC
47400 BC
47200 BC
47000 BC
46800 BC
46600 BC
46400 BC
46200 BC

46000 BC

45800 BC
45600 BC
45400 BC
45200 BC
45000 BC
44800 BC
44600 BC
44400 BC
44200 BC

44000 BC

43800 BC
43600 BC
43400 BC
43200 BC
43000 BC
42800 BC
42600 BC
42400 BC
42200 BC

42000 BC

41800 BC
41600 BC
41400 BC
41200 BC
41000 BC
40800 BC
40600 BC
40400 BC
40200 BC

40000 BC

39800 BC
39600 BC
39400 BC
39200 BC
39000 BC
38800 BC
38600 BC
38400 BC
38200 BC

38000 BC

37800 BC
37600 BC
37400 BC
37200 BC
37000 BC
36800 BC
36600 BC
36400 BC
36200 BC

36000 BC

35800 BC
35600 BC
35400 BC
35200 BC
35000 BC
34800 BC
34600 BC
34400 BC
34200 BC

34000 BC

33800 BC
33600 BC
33400 BC
33200 BC
33000 BC
32800 BC
32600 BC
32400 BC
32200 BC

32000 BC

31800 BC
31600 BC
31400 BC
31200 BC
31000 BC
30800 BC
30600 BC
30400 BC
30200 BC

30000 BC

29800 BC
29600 BC
29400 BC
29200 BC
29000 BC
28800 BC
28600 BC
28400 BC
28200 BC

28000 BC

27800 BC
27600 BC
27400 BC
27200 BC
27000 BC
26800 BC
26600 BC
26400 BC
26200 BC

26000 BC

25800 BC
25600 BC
25400 BC
25200 BC
25000 BC
24800 BC
24600 BC
24400 BC
24200 BC

24000 BC

23800 BC
23600 BC
23400 BC
23200 BC
23000 BC
22800 BC
22600 BC
22400 BC
22200 BC

22000 BC

21800 BC
21600 BC
21400 BC
21200 BC
21000 BC
20800 BC
20600 BC
20400 BC
20200 BC

20000 BC

19800 BC
19600 BC
19400 BC
19200 BC
19000 BC
18800 BC
18600 BC
18400 BC
18200 BC

18000 BC

17800 BC
17600 BC
17400 BC
17200 BC
17000 BC
16800 BC
16600 BC
16400 BC
16200 BC

16000 BC

15800 BC
15600 BC
15400 BC
15200 BC
15000 BC
14800 BC
14600 BC
14400 BC
14200 BC

14000 BC

13800 BC
13600 BC
13400 BC
13200 BC
13000 BC
12800 BC
12600 BC
12400 BC
12200 BC

12000 BC

11800 BC
11600 BC
11400 BC
11200 BC
11000 BC
10800 BC
10600 BC
10400 BC
10200 BC

10000 BC

9800 BC
9600 BC
9400 BC
9200 BC
9000 BC
8800 BC
8600 BC
8400 BC
8200 BC

8000 BC

7800 BC
7600 BC
7400 BC
7200 BC
7000 BC
6800 BC
6600 BC
6400 BC
6200 BC

6000 BC

5800 BC
5600 BC
5400 BC
5200 BC
5000 BC
4800 BC
4600 BC
4400 BC
4200 BC

4000 BC

3800 BC
3600 BC
3400 BC
3200 BC
3000 BC
2800 BC
2600 BC
2400 BC
2200 BC

2000 BC

1800 BC
1600 BC
1400 BC
1200 BC
1000 BC
0800 BC
0600 BC
0400 BC
0200 BC

0000

0200
0400
0600
0800
1000
1200
1400
1600
1800

2000

2200
2400
2600
2800
3000
3200
3400
3600
3800

4000

4200
4400
4600
4800
5000
5200
5400
5600
5800
50000 BC
Launch
Copy this timeline Login to copy this timeline 3d

56000 BC
48000 BC
40000 BC
32000 BC
24000 BC
16000 BC
8000 BC
0000

Contact us

We'd love to hear from you. Please send questions or feedback to the below email addresses.

Before contacting us, you may wish to visit our FAQs page which has lots of useful info on Tiki-Toki.

We can be contacted by email at: hello@tiki-toki.com.

You can also follow us on twitter at twitter.com/tiki_toki.

If you are having any problems with Tiki-Toki, please contact us as at: help@tiki-toki.com

Close

Edit this timeline

Enter your name and the secret word given to you by the timeline's owner.

3-40 true Name must be at least three characters
3-40 true You need a secret word to edit this timeline

Checking details

Please check details and try again

Go
Close